Puszczone przez w temacie Praca

Zamknięcie interesu

Zamknięcie interesu

Likwidacja przedsiębiorstwa wcale nie musi być takim bardzo prostym zadaniem. Istotne jeszcze jest, z jakim charakterem przedsiębiorstwa mamy do czynienia.

Jeśli jest to jednoosobowa gospodarcza działalność, prawdopodobnie cały proces jakim jest likwidacja firmy, ograniczy się do kilku wizyt w różnych urzędach w Krakowie oraz przerejestrowania majątku przedsiębiorstwa na swój własny. Zupełnie inaczej wygląda likwidacja firmy, gdy mamy do czynienia z dużymi spółkami, które miały wielu właścicieli, lub też udziałowców.

Takie firmy upadają głównie z przyczyn finansowych

I zbyt dużej ilości długów, których wielkość nie dawała szans na prowadzenie zarobkowej działalności. Wtedy takowa likwidacja firmy wiąże się z powołaniem syndyka. Taka osoba czy też instytucja ma za zadanie kilka istotnych kwestii. Po pierwsze więc musi spłacić wszelkiego rodzaju zobowiązania, jakie wynikają z prowadzonej i zamykanej właśnie działalności gospodarczej w Krakowie.

Po drugie zaś konieczne będzie, aby likwidacja firmy załatwiła też wszelkie formalności natury prawnej. Instytucja syndyka jest dość kontrowersyjna, ponieważ on sam ma za zadanie dość niewdzięczne zamykanie przedsiębiorstwa, a poza tym zarabia na tym całkiem niezłe pieniądze.

Dlatego gdy czasem dochodzi do takiej sytuacji, jak likwidacja firmy, wiąże się to z dość gwałtownymi protestami pracowników, którzy uważają, że sami idą na bruk, a kto inny na majątku firmy się uwłaszczy. Realia nieco są jednak inne. Przede wszystkim dużo bardziej skomplikowane, aby opisywać je w ten sposób.